Technologický gigant Apple vznikl v garáži rodičů Steva Jobse. Facebook založil Mark Zuckerberg ještě na vysoké.

Žádná z těchto firem nevznikla díky vládním pobídkám nebo dotacím. Vznikly díky kreativitě mladých lidí, díky jejich vůli a pracovitosti. A především díky tomu, že měli možnost své nadání zužitkovat.

Představme si, že by se zakladatelé těchto značek ocitli v dnešní České republice. Měli by skvělý nápad a chtěli by si založit firmu. Aniž by pořádně začali podnikat utratí přes 11 000 Kč, aby se nová společnost zdárně zapsala do obchodního rejstříku.

Český Steve |Jobs se rozhodne, že se stane plátce DPH. Což pro malou firmu nemusí být šťastné rozhodnutí. V prvním roce podnikání musíte nově založená firma odvádět DPH každý měsíc. Vzniknou mu tak dodatečné náklady na účetní, daňového poradce, software a to nemluvě o EET. Neboť český úředník nezná podstatu platební brány.

Pokud začínající podnikatel nebude mít štěstí na odběratele a ten bude mít špatnou platební morálku tak to znamená, že DPH odvede dříve, než obdrží peníze. Nedejbože, kdyby odběratel či dodavatel byl nespolehlivý dárce…

Poté přijde na řadu platba za sociální a zdravotní pojištění, nestabilita právního prostřední, nutné provozní náklady… Není to málo.

Výsledkem toho všeho je, že se spousta talentovaných lidí na nějaké vlastní podnikání vykašle. A ti, co se na to nevykašlou, jsou nuceni neúměrnou část času trávit neproduktivním papírováním. Podle Světové banky dneska nad daněmi stráví české firmy v průměru 405 hodin ročně. Například v Polsku je to jenom 271, na Novém Zélandu 152 a v Irsku dokonce jenom 82. Zbytečná administrativa zvyšuje tlak na mzdy, a tím i na ceny zboží a služeb.

Čím více regulace, nařízení, papírování, tím větší snaha zákony obcházet, a vzniká šedá ekonomika. To jsou ty daňové úniky, proti kterým chce současná vláda bojovat. A tady si prosím všimněte, jak se místo na příčinu problémů míří na symptomy. Místo toho, aby se prostředí pro podnikání zjednodušovalo a firmám se ulevilo, hází se na ně další zátěž, a tím se problém dále prohlubuje.

Můžeme se jen ptát, o kolik Zuckerbergů a Jobsů Česko přišlo, jenom proto, že se talentovaní lidé nechali odradit přeregulovaným a komplikovaným prostředím, které náš stát vytváří.