Mnoho začínajících podnikatelů řeší hned záhy jednu ze základních existenčních otázek a to, jak se dostat do širšího podvědomí? Jak říci: „tady jsem?“ První věc, která každého napadne je určitě reklama. Jak ale vymyslet chytrou a především levnou reklamu, která zaujme zákazníky, kteří následně přinesou do firmy zakázky? A tak babo raď.  Klasická reklama funguje čím dál méně, ale ceny marketingových poradců a agentur šplhají do závratných výšin. Především zákazníci začínají být vůči klasické reklamě imunní. Přesto základní principy fungují a přitom nic nestojí.

Jaké to jsou principy, které by  si měli začínající podnikatelé osvojit? Když nechtějí vyhazovat peníze oknem, obzvlášť když jich mají nedostatek? Světe div se, není to nic převratného, stačí dodržovat dvě zásady.

Nejdříve je zapotřebí najít si správné lidi, kteří mají dostatek kontaktů, které mohou využít ve Váš prospěch. Ráda Vaše teta klebetí se svými známými? Zasvěťte  tedy tetu do vašich plánů a poproste ji, jestli by se o Vás nezmínila. Existuje tolik lidí, kteří vám mohou pomoci, jen jděte a chovejte se k nim hezky.

Buďte velkorysí. Pokud chcete dávat, nemusí to nutně znamenat nějaké zvláštní oběti. Jde především o to, zaměřit se na zájmy ostatních, například jim pomáhat, poskytnout radu, přiznat podíl ve výsledcích nějaké práce nebo využít své kontakty pro ostatní.

Nastartujte kariéru s kontakty, které mají lepší spojení a nastartujte tak svůj úspěch. Nebojte se podpořit jiné.

Můžete také použít princip gorila.  Princip spočívá v tom, že se spojíte s někým,  kdo už je gorila, která má velký vliv a dosah, a vytvoříte situaci, jež je výhodná pro oba.

Vytvářet spojení znamená zjistit, co lidé potřebují, a pak hovořit o tom, jak bychom mohli vytvořit něco hodnotného. Tato slova představují velký posun od klasického principu vytváření sítí, podle něhož jde hlavně o to, setkat se s lidmi a o něco je požádat. Vytvářejte kontakty založené na tom, že něco dáváte, představuje to sice více práce než prosit o pomoc, ale je to také mnohem účinnější. A není to vůbec obtížné, aby se přesně takto chovaly i firmy.

Místo toho, abyste otravovali lidi nevhodnou reklamou, vytvořte obsah, který umožní věci lépe pochopit.