Vážení čtenáři, jste již připravení na šoky ve formě nárůstu úrokových sazeb, které nás v blízké či vzdálené době můžou potkat? Česká ekonomika je na vrcholu svých sil, pomalu se začíná přehřívat. Mnohým problýskne hlavou myšlenka, že konečně peníze uložené na spořicím účtu se zhodnotí, ale mnohé nechá tato informace chladnými… Sladká nevědomost.

Dnešní peníze jsou velmi levné. Chcete si půjčit? Není problém. I ten kdo nemá vysoké příjmy může zažádat banku o hypotéku a v mnohých případech ji opravdu také obdrží. Samotné banky a jejich hypoteční poradci nacházejí skulinky, které jim umožňují obcházet doporučení ČNB, jež znemožňuje respektive reguluje poskytování hypoték se žádnou nebo nízkou zástavou. Nejčastěji doporučení ČNB se obchází prostřednictvím  spotřebitelských úvěrů často s zvýhodněnou sazbou. Proč vydělat na úrocích jednou, když to lze dvakrát? Častěji lidé zažádají o spotřebitelský úvěr u jedné bankovní instituce a druhé si požádá o hypoteční úvěr. Pro banku poskytující hypoteční úvěr  je občas nemožné zjistit, že se jedná o dofinancování úvěru na bydlení prostřednictvím spotřebitelského úvěru, který je ve většině případů neúčelový.  Tato praxe možná brzy po zásahu ČNB skončí, ale bude to včas?

V čem tví problém. Dnes na hypoteční úvěr dosáhnou i lidé, kteří by za jiných okolností na úvěr nedosáhly. Nejsou dostatečně bonitní, jejich příjem je na hranici. Díky levným penězům má šanci si pořídit slušné bydlení. Kdo už bydlení má, může úvěr využít na nákup bytu na investici.

Co se však stane, když za 5, 6 let skončí fixace úroků a úroková sazba se bude pohybovat o  4, 10 bodů výše? V případě těchto šoků ve formě nárůst úrokových sazeb nebo poklesu příjmů by se nemalý počet dlužníků dostal do problémů. Do existenčních problémů.

Jste připraveni? Mnohým dlužníkům budou byty zabaveny a následně dány do prodeje. Cena bytů může začít klesat… A v tu chvíli mnozí začnou levně byty nakupovat…Trošku to zavání americkou hypoteční krizí, která vyústila v krizi celosvětovou…