Rostoucí obliba krátkodobého pronájmu bytů roste. Mnozí majitelé pražských bytů koupili byt jako stabilní investici. Díky rozvoji služby Airbnb a jí podobné je v centru Prahy výhodnější nabízet krátkodobé ubytování než kdyby nemovitost pronajali třeba rodině s dětmi.

Zatímco na nájemném může majitel bytu inkasovat v Praze za dvoupokojový byt v průměru kolem 15 až 18 tisíc měsíčně, ceny krátkodobých pronájmů začínají na tisícovce denně; v centru metropole často ještě mnohem výše. Jednoduchým výpočtem lze dojít k závěru, že pokud je byt umístěný v lokalitě s dobrým dosahem do centra, mohou turisté za jeho pronájem zaplatit měsíčně 30 tisíc i více. Pokud je byt obsazený většinu času. Přestože s sebou krátkodobé pronájmy přinášejí také komplikace v podobě náročnější správy či vyšších výdajů na úklid nebo vybavení, při správném podnikatelském plánu mohou vydělat i dvojnásobek oproti dlouhodobým.

Na trh s nájemním bydlením má ovšem tento trend negativní dopady. Kvůli službě Airbnb ubylo v Praze dlouhodobého nájemního bydlení. V prvních třech pražských obvodech realitní kanceláře nabízejí cca 2300 bytů k dlouhodobému pronájmu. Oproti tomu Airbnb má v nabídce v hlavním městě přes osm tisíc bytů především umístěných v centru a v širším centru města.